# **pseudoCUPARO (F) Semifinale |** SENZAȚIONAL! DINAMO REUȘEȘTE SĂ-ȘI ÎNVINGĂ RIVALA * MECI ÎNTRERUPT DE MAI MULTE ORI DE ISU * **ALUPEI** PLÂNGE

**Dinamo Buc – Blabla Blaj 3 – 1 (25-19, 14-25, 25-19, 25-21)
**Spectatori: 6. (statisticianul lui **Darko Arena**, **Marković,** a notat 500 pe fișa statistică!)

Meci senzațional azi la Brașov! Cei 6 spectatori au avut cu ce se delecta! Cu prima victorie din această stagiune a lui Dinamo asupra lui Blabla Blaj după cele 3 meciuri din campionat unde bucureștencele n-au câștigat nici măcar un set!

În setul 1, Dinamo a început în forță, știindu-se că stilul antrenorului **Darko Arena **înseamnă „ne trezim în setul 2“. Extrema **Pârv2** a marcat 3 ași și 5 atacuri și scorul a ajuns la 18-8. A fost prea târziu pentru Blaj.

klap.ro

După setul 1, meciul a fost întrerupt cam 20 de minute, din cauză că s-a semnalat o scurgere de gaze în sală. Cei de la ISU au cercetat cu atenție și au descoperit că sursa era chiar primarele **Limbosu**! Acesta mâncase la prânz o porție uriașă de fasole cu ciolan și a umplut sala de gaze pârâind tot setul! Mirosul pătrunzător de mercaptan era de la varza murată. Cei de la ISU au vrut inițial să-l pună pe **Limbosu** într-o izoletă, dar se putea sufoca. Așa că l-au izolat într-o zonă a sălii aproape de un geam larg deschis.

În setul 2, surprinzător, antrenorul **Ljubičić** a înlocuit-o pe **Pîrv2** cu **Matei**. Și **Darko Arena** a înlocuit-o pe centrala **Aleksić** cu **Alupei**. A fost cu totul alt joc. Blăjencele au ajuns treptat la o diferență de 8 pct (7-15), care a continuat să crească după câteva minute de joc echilibrat.

După setul 2 meciul s-a întrerupt iar. Tot din cauza mirosului de sulfuri. Investigațiile celor de la ISU au mai descoperit o sursă de mercaptan și anume chiar hopservatorul **Ghiulică**! Inițial, el a atras atenția pentru că tot tușea și tușea. În urma testului de COVRIG-19, s-a constatat că nu are, iar tusea era simulată. Ce se întâmplase? **Ghiulangiul** fusese și el la cheful organizat la prânz de **Limbosu** și băgase și el la ghiozdan fasole cu ciolan. Când a văzut că **Limbosu** e luat cu izoleta, s-a gândit să se prefacă că tușește tare ca să acopere pârâiala de la fundoi! 😀 Vai, ce idee proastă! La fiecare tușeală, gazele ieșeau mai tare!

După ce a fost izolat și **Ghiulangiul** lângă **Limbosu**, s-a aerisit sala și meciul s-a reluat.
În setul 3, Dinamo a început iar mai bine și de la 5-5 a făcut 6 puncte la rând: 11-5. **Darko Arena** a țipat la **Alupei**: „Stupid mistakes! Stupid mistakes!“, iar fata a început să plângă de-i sărea tricoul pe ea. Blăjencele, deși majoritatea mercenare fără inimă, au fost impresionate și nu s-au mai putut concentra și n-au mai jucat la nivelul lor normal.

Setul 4 n-a avut elemente de spectacol. Blajul nu și-a revenit, iar dinamovistele au profitate de multele greșeli în atac ale opusei **Baciu** (eficiență în setul 4: 1%!). După 17-7, **Mica Rromă, Hoața de la Blaj,** de la linie, venită special să arbitreze la acest meci, a marcat 5 ași, dar nu au fost de ajuns ca echipa lui taxo să ajungă măcar la setul decisiv.

*Cea mai bună jucătoare*: **Nneka Onyejekwe** ( #18 centrală Dinamo), 14 pct, 64%
*Cea mai bună marcatoare*: **Maria Karakașeva** ( #12 extremă Dinamo), 18 pct, 37%
*Cei mai mulți ași*: **Raluca Mica Rromă Rotar** ( #0 arbitrăreasă de linie Blabla Blaj), 6

roadelepamantului.ro

**Dinamo se califică în finală**, unde va juca luni contra CSM Târgoviște, meciul la Pitești.
Blabla Blaj va juca pentru bronz contra Științei Bc, sâmbătă la jumătatea distanței, la Gheorgheni, pe patinoarul artificial.

Nu știm cine au fost arbitrii, pentru că purtau măști, dar după cum le umblau ochii în cap a *blăjenie*, credem că au fost **Șanta** și **Szabo-Alexi**.

Știm sigur însă că cei 6 spectatori au fost blăjeni (că doar Dinamo nu are suporteri!). În afară de **Limbosu**, care a venit în mașina primăriei, ceilalți 5 au fost aduși în 5 autocare, câte unul pe autocar, pentru a păstra distanța socială. Chiar pe drum autocarele au mers la 100 m unul de altul!
Cei 5 blăjeni nici nu aveau de gând să vină la meciul de la Brașov, dar au fost amăgiți că merg în Germania la sparanghel!
## *(fantezie)*

2 thoughts on “# **pseudoCUPARO (F) Semifinale |** SENZAȚIONAL! DINAMO REUȘEȘTE SĂ-ȘI ÎNVINGĂ RIVALA * MECI ÎNTRERUPT…