A1F Etapa Rezultate * BANATUL SÎRBESC? Știința Bc – Dinamo 3 – 0 (25-12,…

A1F Etapa 1.11 Rezultate * BANATUL SÎRBESC?

Știința Bc – Dinamo 3 – 0 (25-12, 27-25, 25-18)
Doar în setul 2 dinamovistele au jucat serios și au atacat mai bine, astfel încît au prelungit setul. În rest, băcăuancele s-au descurcat fără probleme, dominînd clar la serviciu (14-7) și la blocaj (22-10).
Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Georgiana Faleș ( #12 centrală Știința), 13 pct, inclusiv 4 pct din blocaj.
Cea mai bună de la Dinamo: Alida Cioroianu ( #5 centrală Dinamo). Păi cum era treaba, frățînilor? Ori s-a retras, ori nu s-a retras? 🙂 I-a făcut Ghiulangiul ceremonie de retragere de 30 de secunde degeaba??
Dacă v-ați speriat etapa trecută că Pîrv-Doi, nepoata ambasadoresei, s-a făcut jucătoare faină, stați liniștiți! A revenit la ce știe să facă cel mai bine: 21% eficiență a atacului. Noi trosnim, noi nu gîndim. Și atunci care o fi taina transferului ei la Dinamo ca titulară? Că avea nevoie Dinamo de ea ca de un sac de șoareci plouați!
Specialiștii de la NAȘA au descifrat: dacă tot nu se retrogradează, Dinamo a devenit atelierul de service pentru Pîrv-Doi. Adică, joac-o Dinamo pînă mai învață și ea volei, pînă se repară, că doar avem nevoie de ea la națională 😉
Deși orice antrenor serios vedea cu ochiul liber că nu poate, săraca, Constantin i-a dăruit în acest meci 39 de pase de atac din cele 109 (35%)!

CSM Tîrgoviște – CSU Belor Galați 3 – 0 (25-16, 25-11, 25-21)
În setul 3, în urma numeroaselor schimbărilor în structura CSMT, balanța atacului s-a schimbat în favoarea gălățencelor, dar și numărul greșelilor lor neforțate a crescut semnificativ, altfel ar fi cîștigat un set.
Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Dubravka Đurić ( #7 centrală CSMT), 12 pct.

CSM Lugoj – U NTT Data CN 3 – 0 (25-18, 25-14, 25-18)
Nici echipa lui Trombițaș nu reușit onorabilul 60, astfel cele 3 echipe înfrînte de azi s-au cam făcut de rușine.
Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Nina Kocić ( #10 opusă CSML) 21 pct, 56%.
CSM Lugoj a început să-și transmită meciurile pe Internet, deocamdată doar pe Facebook. Nici acest club nu pricepe că FB e un mediu accesibil doar membrilor cu cont.
Și nu calitatea proastă a sunetului deranjează cel mai tare, Brudiule (șeful voleiul local). Cum ziceai tu la teveu? Că voleiul românesc e în ascensor? Sau așa ceva. Păi dacă e în ascensor, voi de ce antrenați la Lugoj viitoarea națională a Serbiei pe banii românilor? O fi Banatul chiar așa de… sîrbesc?