CE 2021 (M) Semifinale | POL lovită acasă * SVN și ITA fac scoruri identice * CSO Voluntari nenorocire în Cupa Balcanică! * Federația ține secretă Supercupa României

Polonia – Slovenia 1 – 3  (25-17, 30-32, 16-25, 35-37!)
Spectatori: 10153

SVN a început în forță, dar s-a stins imediat pierzând primul set la un scor neașteptat. A revenit în setul 2, echilibrul rupându-se în favoarea ei abia la pct 32. Setul 4 a fost și mai încordat, după 24-24 ambele echipe având alternativ mingi de set, respectiv de meci.

Cel mai bun jucător: Jakub Kochanowski (#15 central POL), 12p
Cel mai bun de la SVN și cele mai multe blocaje punctate: Jan Kozamernik (#4 central), 13p, 5 blocaje
Cel mai buni marcatori: Wilfredo Leon Venero (#9 opus POL) și Tonček Štern (#1 opus SVN), 20p

Slovenia se califică în finala competiției.

Serbia – Italia 1 – 3 (27-29, 22-25, 25-23, 18-25)
Spectatori: 4367

Bandiții de organizatori polonezi și-au luat prima poziție din programul de azi, deși își puseseră toate celelalte meciuri la ora locală 20:30. Scopul a fost să aibă mai mult timp de refacere, dacă ar fi ajuns în finală. Tot de aia au împins și semifinala a 2a la ora 21:00, ca potențialii adversari să aibă mai puțin timp de refacere.

Dar asta înseamnă să ai echipă tânără și să ai școală de volei de calitate, bă cojocarilor și bacșișurilor! Echipa tânără a ITA a rupt tot, a câștigat toate meciurile de 3 pct și a pierdut doar 3 seturi. Bă Spirulină, școala de volei italiană e pe cale de a câștiga titlul european și la masculin după ce l-a câștigat la feminin! Școala ta, Spirulină, ce a produs? Mătreață? Pe Macariena? Bagă-i pe împiedicații de antrenori români la seminarul de vară Zoom și predă-le serviciul plutitor. 😉

Scorul blocajelor punctate: 7-15.

Cel mai bun jucător: Gianluca Galassi (#4 central ITA), 13p
Cel mai bun de la SRB: Marko Podraščanin (#18 central), 13p
Cel mai bun marcator: Alessandro Michieletto (#18 extremă ITA), 23p

Italia se califică în finala competiției.

Programul ultimei zile a CE 2021 (M):

1830 (M) Polonia – Serbia  (meciul pentru bronz)
2130 (M) Slovenia – Italia  (FINALA)

Cupa Balcanică 2021 (F)

Aydin BBSK – CSO Voluntari 3 – 0 (25-11, 25-15, 25-11)

Deși recrutarea unor jucătoare ca centrala Onyejekwe sau extrema Uattara sau vreo 2 poloneze dădea un semnal că Voluntarii au planuri mărețe pentru această stagiune, au mâncat o bătaie de la turcoaicele de pe locul 6 din clasamentul Turciei de le-a sunat apa-n cap! CSOV a fost aproape la fel de bătută de turcoaice ca echipa din Kosovo.

Mâine, în ultima zi a competiției:

1300 CSO Voluntari – Aris Salonic (pentru locul 3)
1500 Aydin BBSK – Jedinstvo Stara Pazova (pentru Cupa Balcanică și pentru un loc în Cupa Confruntării)

Supercupa României

Anul acesta vor avea loc pe 30 sep la Brașov ambele meciuri din Supercupa RO (M+F):