# **CE 2021 preliminarii Grupa D |** ECHIPA TRĂDATĂ DE ÎNSUȘI CĂPITANUL **BAHOV** *…

# **CE 2021 preliminarii Grupa D |** ECHIPA TRĂDATĂ DE ÎNSUȘI CĂPITANUL **BAHOV** * ADVERSARI NOROCOȘI

**(M) Letonia – Spania 1 – 3 (25-27, 25-18, 26-28, 22-25)
**Spectatori: 120

**(M) Moldova E – Cipru 2 – 3 (20-25, 25-19, 25-19, 22-25, 10-15)
**Spectatori: 550!

Ciprioții au băut gaz. Așa au jucat în primul set. Și au avut noroc incredibil. Rămâneai cu gura căscată cum îi ajuta soarta. La fel a fost și în setul 4, când au pornit de la scorul 0-6. Parcă au călcat toți în baligă. Basarabenii aveau nevoie de o victorie de 3 pct, dar s-a ajuns la setul 5, în care au fost trădați chiar de căpitanul lor. La o fază încurcată, mingea a venit dificil în terenul basarabean lângă fileu, iar **Predius** a condus mingea la pasa 2 peste fileu dintr-o poziție foarte incomodă. Aproape simultan un cipriot a intrat cu totul în terenul basarabenilor, ceea ce a provocat proteste nejustificate din partea acestora, în frunte cu căpitanul **Bahov**. A fost cartonaș roșu și apoi roșu cu galben. Reluările au arătat că mingea condusă a fost clar anterioară invaziei.

vivacredit.ro

În continuare, aritmetica calificării e sucită. E aproape imposibil ca Moldova E să se mai califice de pe locul 2 cu doar 3 victorii (eventual). Singura variantă este o calificare de pe locul 1, adică Moldova E să bată mâine Spania de 3 pct, iar Cipru să bată Letonia tot de 3 pct. Nu e imposibil, dar mai mult visăm decât credem.