# **CE Sub-17 (F) Meci pentru locurile 5–7 | **SCOR REPETAT DE ACUM 2…

# **CE Sub-17 (F) Meci pentru locurile 5–7 | **SCOR REPETAT DE ACUM 2 ANI * **GRADIŠNIK KLANJŠČEK**, JUCĂTOAREA MINUNE A SLOVENIEI

**(F) Slovenia – România 2 – 3 (25-17, 23-25, 21-25, 25-14, 9-15)**

Ce să vezi? Exact scorul de acum 2 ani! În CE Sub-17 2018, în pseudo-semifinala pentru locurile 5–7 am jucat exact cu Slovenia și le-am bătut tot cu 3–2, iar **Căruțașu** a făcut 36 pct.

Azi, în setul 1, ale noastre au jucat ațipite, cu o slabă recepție, permițând adversarelor să facă multe puncte din serviciu și din atac. În setul 2, ne-am dezmorțit, am jucat mai serios și le-am descoperit punctul slab: multele greșeli neforțate. Scorul strâns s-a datorat opusei **Taja Gradišnik Klanjšček**, care a făcut 13p, mai mult decât fac altele într-un meci de 3 seturi.

În setul 3, am ieșit mai curajos la atac, cu opusa **Ștefania Cheluță** și cu extrema **Teodora Iancu**, fiecare cu câte 6p. În setul 4, româncele au cedat prea ușor bombardamentului cu 6 ași și 14 atacuri punctate slovene, în timp ce au făcut doar 4p din atac. Un set de nepovestit.

Setul 5 a început tensionat, dar curând ale noastre s-au desprins la 2p (4–6) și de aici a început veselia și încrederea și au mai făcut 4p. La 4–10 setul era jucat, dar cu fetele mici nu poți ști niciodată. Fetele noastre și-au păstrat jocul corect și au profitat iar de greșelile neforțate slovene, ceea ce este adevăratul motiv al câștigării setului.

Slovenia a excelat la capitolul atac (60-40), la ași (15-5) (dar aici a fost recepția noastră slabă), iar noi am blocat mai bine și am profitat de multele greșeli neforțate ale adversarelor (24-40).

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

*Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac*: **Taja Gradišnik Klanjšček** ( #11 opusă SVN), 31p!, eficiența atacului 51%
*Cele mai bune de la RO*: **Iarina Axinte **( #9 coordonatoare), care s-a chinuit din greu să corecteze recepția foarte slabă, și **Tara Cristea** ( #5 centrală), 10p, 64%

Preferata noastră, **Cheluță** a lui **Limbosu **de la Blaj, opusa care trebuie să aducă puncte multe echipei, a făcut abia 12p și o eficiență de abia 23%. Ce ziceam? **Căruțașu **făcuse 36p? Am vrea să accentuăm că nu criticăm atât prestația ei slăbuță pe parcursul acestui campionat cât halul în care a adus-o marele antrenor **ZaDarko Arena**, cel mai bine plătit bugetar din jud Alba.

RO s-a calificat pentru meciul pentru locul 5, care va avea loc mâine de la ora 1500 și pe care-l vom putea vedea în direct. Aflăm adversara peste 2 ore, dintre POL și SVK.