CUPARO (F) Semifinale | Cojocaru este primul om din sporturile românești care dă drumul la spectatori în tribune! * Blabla Blaj, singura echipă românească (sârbească) care are voie să joace cu galerie * Știința a trăit un coșmar

magnolia.ro/

(F) CSM Târgoviște – Blabla Blaj 1 – 3 (17-25, 22-25, 25-23, 18-25)
Spectatori: 40?

Acolo unde preșul Cojocaru Ocolește a văzut un meci frumos (și clișeul „de propagandă pentru volei”), noi am văzut o continuare a unei competiții urâte din punct de vedere tehnic și al spectacolului. Acolo unde Cojocaru credea că Casanova a ratat doar un atac, noi am văzut că, cu excepția setului 3, ea a jucat ca o ciubotă.

Setul 1 a confirmat starea proastă în care a căzut CSMT de ceva vreme. Era și de așteptat cu atâția purtători de ghinion (Nešić, Trușkina, Păușescu Șarpele cu Ochelari, Calotă, Boriga…). Dacă era de așteptat ca Blabla să înceapă mai greu, de fapt, a făcut imediat 0-4 (ordinea de pe foaie). Foarte rău pentru CSMT. Apoi diferența a crescut constant până la 4-13 sau 9-20 sau 13-24 pe un joc anemic al târgoviștencelor. Un set fără multe greșeli neforțate, dar cu multe acțiuni ratate.

În setul 2, CSMT a jucat și mai prost, dar le-au venit puncte din greșelile neforțate ale blăjencelor, care iar au ajuns la un moment dat la 5-13. Scorul setului ne arăta că meciul încă nu era jucat, dar și că Blabla a început să joace prost.

bijubox.ro

Setul 3 a dat acel semnal că CSMT poate reveni și că rezultatul final e încă neclar. Opusa Casanova și-a revenit părelnic și și-a făcut treaba ei de adus puncte. CSMT a condus mai tot setul, dar era să se înece ca romu la mal (23-23). Opusa Baciu s-a prăbușit și a produs bilanț zero! ZaDarko Arena a scos-o pe extrema Čelić și a băgat-o pe Hood, care n-a făcut nicio brânză.

În setul 4, a scăzut atacul ambelor echipe, dar la CSMT mai mult, iar atacurile nereușite s-au transformat greșeli neforțate. Atacantele CSMT au făcut concurs care reușește un bilanț negativ. Casanova și Dimitrova s-au „străduit” cel mai tare.

Un meci urât, care a avut ca element palpitant doar evoluția scorului din setul 3.

Cea mai bună jucătoare, cel mai eficient atac și cele mai multe blocaje punctate: Maja Aleksić (#8 centrală Blabla), 17p, 59%, 6 blocaje
Cea mai bună de la CSMT: Irina Trușkina (#3 centrală), 10p, 47%
Cea mai bună marcatoare și cea mai blocată: Heydi Casanova (#16 opusă CSMT), 25p, 37% (dar a pierdut 15p), 7 blocaje încasate
Cea mai bună recepție: Alexandra Trică (#10 extremă CSMT)
Cea mai slabă jucătoare: Mare concurs la CSMT între Casanova (da!), Dimitrova și Buterez. Câștigă Ghergana Dimitrova.

Blabla Blaj se califică în finală.

Meciul a fost stricat de galeria de la Blaj, care, prin niște tertipuri doar de Cojocaru și de Limbosu știute, a reușit să se strecoare în sala de la Cluj Napoca! După ce mingea lui Cojocaru ocolea aerul în toate direcțiile, acum și el însuși ocolește protocolul sanitar în favoarea echipei lui Limbosu. Deși îNȘelaru e în tabăra prostiei cojocărești, s-a scăpat pe el și l-a întrebat pe neterminatul preș al FRV dacă e voie. Zăpăcitul a răspuns că da!!! „10 persoane”! Unde ai citit bă, Universitale, că e voie cu spectatori la competițiile sportive din România? Ai făcut tu ca voleiul să fie primul sport cu spectatori în tribune, iar echipa lui Limbosu să fie prima din țară care are voie cu galerie? Ăștia de la CSMT de ce n-au avut voie cu galerie? (presupunând că ar avea una)

O să-ți reamintim imediat cine are voie în sală, potrivit protocolului sanitar, și e vremea să dai cu subsemnatul puțin pe tema zădărnicirii combaterii bolilor. Cică se lasă cu pârnaie, Cojocarule. Dacă Limbosu l-a băgat în bucluc pe Ghiulangiu de și-a pierdut ăla moșia, iaca și pe tine te-a băgat, dacă ești mămăligă.

Așa că dă-ți repede DEMISIA! Și tu și vicele Duță Funebrul! Că nu veți mai putea ocupa funcțiile oricum, dacă vi se face dosar penal. Venim imediat cu proba video.

Iar celelalte echipe, auziți ce zice preșul FRV! Cică aveți voie cu galerii de zece oameni.

ottobroker.ro

(F) Știința Bacău – Dinamo 0 – 3 (9-25, 8-25, 12-25)

Pesemne că băcăuancele au mâncat ceva stricat la prânz, pentru că au făcut cel mai trist scor din istoria clubului Știința. Au mai avut meciuri proaste în acest campionat, contra Blabla Blaj și CSMT, dar așa un scor este istoric. Cum Cârpacii lui Cojocaru n-au pus statistica pe Internet, nu avem o bază pentru a comenta obiectiv, dar nici nu avem ce comenta la așa umilință. E posibil să fie chiar cel mai grav scor din toată această stagiune (în afară de cele de forfait). Remarcăm doar că Lucică Mondialu nu-și poate stăpâni impulsurile alimentare. Nu știm sigur dacă nu și-o fi ascuns la brâu vreo 2-3 sanvișuri pentru pauzele dintre seturi. Mai pune frână la gură, măi Lucică Director.

Dinamo se califică în finală și va juca contra Blabla Blaj, mâine de la ora 14 pe TVR 3.