CUPARO (F) Sferturile de finală (2) | Blabla Blaj – noroc chior * FC Argeș câștigă un set

magnolia.ro/

(F) Medicina Tg Mș – Blabla Blaj 0 – 3 (9-25, 16-25, 19-25)

Banda de mercenare ale lui Limbosu a avut iar noroc chior prinzând în sferturi cea mai slabă echipă a campionatului. Blabla a făcut o serie de 8 pct în primul set, în care a condus tot timpul. Și-n setul 2 a condus tot timpul. În setul 3, ZaDarko Arena s-a înduplecat să mai bage o româncă în teren și aceasta a fost, evident, favorita lui Limbosu: Rus. Jocul blăjencelor s-a stricat, astfel încât a fost oarece echilibru până pe la 11-12. Viitoarea americancă și fosta speranță a voleiului românesc, centrala Alupei, a păzit apa și la un meci atât de ușor.

Cea mai bună jucătoare: Irina Malkova (#5 centrală Blabla), 11p, 86%
Cea mai bună de la Medicina: Andrea Mitrović? (#18 extremă), 5p, 31%
Cea mai bună marcatoare: Ioana Baciu (#1 opusă Blabla), 15p, 48%
Cel mai eficient atac: Bojana Milenković (#18 extremă Blabla), 7p, 50%
Cea mai bună recepție: Bojana Čelić Marković (#16 extremă Blabla)
Cea mai slabă jucătoare: Jelena Cvijović (#7 extremă Medicina)

Blabla Blaj avansează în semifinale, unde va juca cu CSM Târgoviște, mâine de la ora 14.

bijubox.ro

(F) Dinamo – FC Argeș 3 – 1 (25-27, 25-10, 25-18, 25-21)

ottobroker.ro

Setul câștigat de FC Ag se înscrie în zona thailandeză. Naționala Thailandei câștigă des seturi contra unor echipe tari pe baza unei apărări dârze și eficiente. Au urmat 2 seturi mult mai slabe pentru FC Ag, pentru ca ultimul set să fie mai interesant, cu un scor care ar fi putut duce și spre un set 5. N-a fost așa din cauza greșelilor piteștencelor, care își pierduseră opusa de bază, Doșkova, încă de la primele mingi ale setului1.

Cârpacii lui Cojocaru n-au mai afișat niciun fel de statistică pentru acest meci.

Dinamo București avansează în semifinale, unde va juca cu Știința Bacău, mâine de la ora 17.