CUPRO (M) 2024 Semifinale | Dinamo fără coordonatori * Arcada se prăbușește în setul 4 * Iranienii fac legea * Steaua și Rapid ajung în finală

Dinamo București – Steaua București 1 – 3 (32-34, 27-25, 20-25, 17-25)
Spectatori: 250?

În primul set, prelungit, Dinamo a condus, dar de la 23-22 s-a mers punct cu punct. Dinamo a avut 6 mingi de meci, iar Steaua 4. A fost însă un set cu multe greșeli neforțate. Cu un atac ceva mai bun, Dinamo câștigă al 2lea set prin contribuția extremei Felix Júnior (#18).
În setul 3 opusul Gabriel Bontea (#14 Steaua), care l-a înlocuit pe Gabriel Cherbeleață din setul 2, a făcut spectacol cu 8p, dar nici Mohammad Barbast (#12 opus Dinamo) nu s-a lăsat mai prejos cu 7p reușite. Cu toate acestea, atacul dinamovist s-a moleșit de la jumătatea setului și Steaua a câștigat setul cu oarecare lejeritate. În setul 4 Dinamo a căzut inexplicabil, 5 jucători având bilanț negativ.

Cel mai bun jucător, cel mai bun marcator, cel mai eficient atac: Gabriel Bontea (#14 opus Steaua), 18p, 62%, cel mai bun marcator chiar dacă a jucat 2 seturi și jumătate.
Cel mai bun de la Dinamo: Bela Bartha (#1 central Dinamo), 7p, 38%
Cei mai slabi jucători: Ryu Yamamoto (#17 coordonator Dinamo) și Nicholas Butler (#21 coordonator Dinamo)

Dacă anterior, în campionat, Steaua câștigase meciurile contra lui Dinamo de fiecare dată cu 3–2, acum reușește un scor mai bun și se califică în finala Cupei României.

Arcada Galați – Rapid București 1 – 3 (25-20, 19-25, 22-25, 17-25)
Spectatori: 200?

Arcada a câștigat primul set pe seama greșelilor neforțate ale Rapidului. Vedetă: opusul Aaro Nikula (#13 Arcada), 9p. În setul 2 Rapidul s-a reglat și a tras cu așii și cu blocajul.
În setul 3 Arcada a revenit în forță cu atacul, dar Rapid a răspuns cu alți ași și cu un joc cu puține greșeli. Vedetă: opusul Amir Ghafour (#10 Rapid), 8p. În setul 4, Arcada s-a prăbușit precum Dinamo în semifinala de dinainte și făcut doar 24% eficiență a atacului, în timp ce rapidiștilor le ieșea cam totul.

Scorul așilor: 4-11.

Cel mai bun jucător: Aliasghar Mojarad (#15 central Rapid), 12p, 89%
Cel mai bun de la Arcada: Javad Karimisouchelmaei (#14 coordonator)
Cel mai bun marcator: Amir Ghafour (#10 opus Rapid), 23p, 61%
Cel mai eficient atac: Aaro Nikula (#13 opus Arcada), 21p, 62%
Cea mai bună recepție: Nicholas Marechal (#14 extremă Rapid)
Cel mai slab jucător: Marian Bala (#12 extremă Arcada)

Rapid se califică în finala Cupei RO.

Iată cum 2 coordonatori români, Claudiu Dumitru (Steaua) și Filip Constantin (Rapid) își duc echipele în finală.