DIVA (F) Etapa 1.3 (1) | Surpriza etapei: Știința ia 2 seturi de la Voluntari * Craiova câștigă și afectată * Sala nouă de la Mioveni e deja bântuită de fantome!

U NTT Data Cluj Np – SCM U Craiova 2 – 3 (25-21, 17-25, 17-25, 25-21, 12-15)

Un meci de mijlocul diviziei B, la care CSMU a ajuns cu 9 jucătoare valide (accidentări, carcalac), și acelea neexperimentate, neașteptându-se să ia vreun punct. Dar clujencele sunt atât de slabe și au o antrenoare atât de slabă, încât n-au reușit să profite de șansa apărută. Credem că deja se știe o echipă retrogradată, Moș Parâia vișănele.
În setul 5, de la 12-9, SCMU a făcut 6p la rând, de-am rămas cu gura căscată.

Statistica trimisă pe dataproject s-a împotmolit după setul 3.

Coincidența a făcut ca ambele cluburi clujene să întâlnească ambele cluburi craiovene. La masculin: 0–3.

klap.ro

CSO Voluntari – Știința Bacău 3 – 2 (21-25, 23-25, 25-16, 29-27, 15-6)

Știind puținătatea echipei băcăuane (8 jucătoare) și condiția ei actuală, cele 2 seturi câștigate în deplasare și nu de la fitecine sunt o surpriză. Dar surpriza putea fi mai mare, în fața unor voluntărence anemiate, deoarece și în setul 4, Știința a condus până ce-a fost ajunsă din urmă la 21-21. În setul 5, oaspetele n-au mai contat. Scorul așilor: 5-12.

Cea mai bună jucătoare, cel mai eficient atac și cele mai multe blocaje punctate: Darya Valadzko (#13 centrală CSOV), 19p, 56%, 6 blocaje
Cea mai bună de la Știința: Carmina Bordea (#11 centrală), 13p, 59%
Cea mai bună marcatoare: Dijana Vuković (#12 opusă CSOV), 23p, 41%
Cea mai bună recepție: Diana Vereș (#2 libero CSOV)
Cea mai slabă jucătoare: Sânziana Motroc (#1 extremă CSOV)

ottobroker.ro

Dacia Mioveni – CSM Târgoviște 0 – 3 (23-25, 19-25, 14-25)

Meci oarecum lejer pentru CSMT, dar rușinos pentru gazde, care au făcut abia 56p. La meci și-au adus contribuția și fantomele din sală, care au blocat la greu. Faptul e certificat și pe statistica urcată de guguștiucul local unde apar mai multe blocate decât blocatoare. Deci, singura explicație: fantomele!

Clubul din Mioveni calcă-n străchini mereu. Nu numai că imaginea transmisiunii a fost zvâcnită, dar nici sunet n-au transmis. E foarte grea tehnologia la Mioveni în sat.