DIVA (F) Etapa 1.3 (3) | Turda strălucește 2/3 de set * Drîmboi se ține cu vicepreședintele funebru 😊 * Din galeria arbitrilor burduhoși: Cristea * Puzzle-ul Șelăreasa

VCP Turda – CSM Lugoj 0 – 3 (22-25, 16-25, 16-25)

Turda a început viguros cu opusa Castiglione, care a făcut 8p, amenințând că va câștiga primul set din campionat. CSML a reglat situația de la 16-16. Opusa Filipaș (CSML) n-a fost prea eficientă în setul 2 și a fost schimbată în setul 3 cu Străchinescu care a jucat jalnic.

Cea mai bună jucătoare și cei mai mulți ași: Petea Barakova (#8 coordonatoare), 5 ași
Cea mai bună de la VCPT: Carla Castiglione (#14 opusă), 14p, 39%
Cele mai bune marcatoare: Carla Castiglione și Bojana Čelić Marković (#16 extremă CSML), 14p , 50%
Cel mai eficient atac: Sara Sakradžija (#11 extremă CSML), 12p, 69%
Cea mai bună recepție: Juliana Toro (#10 libero VCPT)
Cea mai slabă jucătoare: Carmen Arniceru (#1 extremă VCPT)

Una din mult-așteptatele columbiene, Toro, a sosit. Restul și antrenorul brazilian mai au vreme până la finalul campionatului.

Proștii lu’ Hambasadoreasa lui Ghiulică (plus Regină și Prințesă a voleiului!) s-au chinuit să transmită meciul, dar n-au reușit decât o imagine răsturnată, care n-a folosit la nimic. De aia a și dispărut înregistrarea de pe pagina lor.

Dinamo – Rapid 3 – 1 (27-25, 14-25, 25-20, 25-18)

După un prim set de luptă câștigat la limită, gazdele dinamoviste au căzut în setul 2, dar în setul 3 și-au legat jocul mult mai bine. Din setul 3, dinamovistele au crescut și în… starea de spirit. Rar vezi o echipă românească să joace cu atâta veselie. Și asta le-a creat un avantaj asupra rapidistelor. Rapidul a pierdut și prin slaba coordonatoare Postea.

Cea mai bună jucătoare: Marjorie Corrêa (#9 centrală Rapid), 12p, 50%, 4 blocaje
Cea mai bună de la Dinamo, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Jelena Vulin (#15 opusă), 28p, 48%
Cea mai slabă jucătoare: Ramona Postea (#13 coordonatoare Rapid)

Măcicășan (Rapid) e unul din antrenorii care se pierd pe lângă camerele tv sau poate că ăsta e stilul lui obișnuit de a spune la timpii de întrerupere găunoșenii care nu ajută echipa în niciun fel. De fapt, el e în umbra „antrenorului secund”, Funebra Duță.

Știa tot satul, numai noi nu, că extrema/opusa Denisa Drîmboi (Rapid) a divorțat de multă vreme. Și tot satul știa că e-n mare amor chiar cu zvâcnitul vicepreședinte al FRV, Funebra Duță. Săraca fată, n-a avut noroc în viață ☹

La sala Dinamo a picat Internetul și nu s-a transmis nici măcar scorul în direct.

Îl remarcăm și pe arbitrul burduhos Cristian Cristea și ne minunăm câte animale halește pe zi de-a ajuns la asemenea dimensiuni și, mai ales, ce caută asemenea arbitri în spectacolul sportiv.

Perle Șelăreasa PasPasPas, a cărei vorbire e un adevărat puzzle.
Ea îți aruncă niște cuvinte la întâmplare, iar tu trebuie să le reordonezi ca să pricepi ce a vrut să zică turuitoarea.

Ionescu împreună cu Irina Radu, jucătoare foarte tinere… [Irina Radu e cea mai bătrână jucătoare din campionat, la mulți ani!]