# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (2) * ȘI CEALALTĂ **LOREDANA** SE DEZLĂNȚUIE *…

# **DIVA (F) Etapa 1.19 |** REZULTATE (2) * ȘI CEALALTĂ **LOREDANA** SE DEZLĂNȚUIE * MECIUL ETAPEI (M): DEJENII L-AU CHINUIT PE **GHIULANGIU**

**CS Medgidia – Rapid 3 – 1 (25-22, 25-21, 18-25, 25-22)
**Spectatori: ?

Meciul pe care l-am putut vedea prin preocuparea organizatorilor locali a fost frumos. Am văzut destule greșeli, dar jocul a fost dinamic prin meritul ambelor echipe, care s-au dăruit pe teren. În setul 1, medgidencele au jucat mai precis și s-au depărtat la 7 pct în față, dar rapidistele s-au ținut tare, cu un atac mai eficient, și au ajuns la un scor onorabil. În setul 2, Rapid s-a mai domolit, dar și gazdele au greșit ceva mai mult.

În setul 3, agresivitatea rapidistă a dat roade. **Zadorojnai** a făcut 6 pct, **Mitrănescu **a marcat 3 ași, blocajul a mers bine… și setul a venit destul de ușor. Rapidistele au început setul 4 în același stil și se părea că au destulă energie ca să ia măcar un pct în deplasare. Numai că, la 9-15 (!) gazdele n-au fost de acord și au egalat la 16-16. Și așa s-a întețit lupta pentru finiș, iar gazdele au reușit să încheie meciul.

Extrema Dobriceanu Loredana Stefania **(Medgidia) nu numai că a fost cea mai bună marcatoare, dar a și avut multe momente în care a arătat să poate juca inteligent, cu soluții inventive.
În setul 4, la 23-21, puteți vedea pe înregistrare și o raritate, un pct din atac realizate de liberoul **Albu**. Și reacția ei dansantă! 😀 Din păcate, punctul ei nu apare pe fișa statistică…

*Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare*: **Loredana Dobriceanu** ( #18 extremă Medgidia), 20 pct, 38%
*Cea mai bună de la Rapid*: **Iuna Zadorojnai Iuna ( #16 opusă), 15 pct, 34%
*Cel mai eficient atac*: Diana Ariton ( #1 centrală Medgidia), 11 pct, 53%, și **Petruța Orlandea Petruța Gabriela ( #7 centrală Medgidia), 12 pct, 53%

**CSU Belor Galați – Știința Bacău 0 – 3 (17-25, 19-25, 27-29)

Ne așteptam ca Știința să întâmpine probleme mai serioase la Galați, dar gălățencele, ca și lugojencele, n-au de ce să se strofoace prea tare, că tot pe locul 6 rămân și tot atâția bani iau. E drept că ele au atacat mai mult, dar Știința a răspuns cu servicii bune (scorul așilor 5-10), cu blocajul și cu mai puține greșeli neforțate. Setul 3 a fost mai ciudat: de la 0-7 s-a ajuns la 9-16. CSUB a făcut o serie de 4 pct, iar de la 16-20 a mai făcut o serie de 4. Și lupta s-a strâns exact la final. Știința a avut 4 mingi de meci, dar a fructificat-o abia pe a 5a.

*Cea mai bună jucătoare*: **Ana-Marisa Radu** ( #5 coordonatoare CSUB), așa ne zice statisticianul local.
*Cea mai bună de la Știința și cea mai bună marcatoare a partidei*: **Denisa Rogojinaru** ( #2 extremă), 13 pct, 44%
*Cel mai eficient atac*: **Anamaria Berdilă** ( #6 extremă CSUB), 8pct, 53%

U NTT Data Cluj Np a stat.

**(M) Arcada Galați – Unirea Dej 3 – 1 (25-12, 25-21, 25-27, 25-16)
**Spectatori: 500

Dejenii au început partida năuci și imediat au încasat serii de 4-5 pct. Opusul ineficient **Tarța **a fost schimbat cu **Rață** (cam aceleași litere!) și forțele s-au mai echilibrat. În setul 3, eficiența atacului dejean a crescut surprinzător și, deși gălățenii au condus, oaspeții au egalat la 21-21 și au avut 3 mingi de set. Pe a 3a au fructificat-o spre disperarea **Ghiulangiului** hopservator, care se vedea cu chiolhanul de cină amânat cu jumătate de oră. Deja îi lăsa botul zoaie numai la gândul către știucile și somnii preparați de **Mantu**. Pe ce pariați că intră acușa și ăsta în **Consilului Slujitor**?

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Setul 4 a fost controlat ferm de gălățeni. Deși dejenii au fost buni în atac, au fost depășiți la toate celelalte capitole.

*Cel mai bun jucător, cel mai bun marcator și cel mai eficient atac (minim 13 atacuri):* **Niels Klapwijk** ( #13 opus Arcada), 24 pct, 68%. **Klapwijk** pare a fi cel mai bun jucător din campionatul nostru.
*Cel mai bun de la Unirea*: **Paul Magdaș **( #13 central), 10 pct, 82%

Meciul băieților a fost înaintea celui al fetelor, dar **Ghiulangiul** a avut grijă de ambele, chiorându-se atent, cu ochiul lui de vultur. Cu celălalt picotea și zicea: „Iar am făcut în 3 ore cât face un fraier în 3 săptămâni, ai să-mi bag“.