DIVA (M) 2024 E2.1.1 | Meciul etapei * SCM U Craiova pierde după 3 mingi de meci * Bălean face 35p

Dinamo București – SCM U Craiova 3 –2 (23-25, 23-25, 25-22, 25-23, 19-17) (115-112)
Spectatori: ?

Primele 2 seturi au semănat oarecum. Dinamo a condus o parte din fiecare set, dar craiovenii au egalat și au ajuns primii la 25. Dacă opușii celor 2 echipe au jucat iar slab, treaba de făcut puncte a revenit extremelor, iar în setul 2 Rareș Bălean (#7 Dinamo) a făcut 7p.
Seturile 3 și 4 au fost pe dos. SCMU a condus o parte importantă din fiecare set, dar a pierdut pe fondul erorilor neforțate. În astea 2 seturi, Bălean a făcut cât nu fac mulți într-un meci întreg: 18p!
Setul 5 a fost cu dramă. Craiovenii au început setul mai bine. Dinamoviștii au egalat la 7-7 și au făcut 4p la rând: 11-7, 12-8. Când setul îi era ca și pierdut, SCMU revine până la 13-13. Prima minge de meci aparține dinamoviștilor, dar urmează craiovenii cu 3 mingi de meci. Dinamo revine cu 3p la rând și încheie meciul cu atacul aceluiași Bălean.

Cel mai bun jucător: Carlos Paez (#13 coordonator SCMU)
Cel mai bun de la Dinamo: Nicholas Butler (#21 coordonator)
Cel mai bun marcator: Rareș Bălean (#7 extremă Dinamo), 35p!, 53%, dar și 12p pentru adversari
Cel mai eficient atac: Wilfredo Hernández (#6 extremă SCMU), 28p, 56%
Cea mai bună recepție: Tim Stöhr (#2 extremă SCMU
Cele mai multe blocaje încasate, cel mai slab jucător: Mohammad Barbast (#12 opus Dinamo), 5

Scor cumulat: 1–0. Oltenii merg amărâți acasă după un meci al acestei faze perfide a campionatului în care nu contează deloc că ai câștigat 2 seturi.