DIVA (M) 2024 Etapa 1.7 | Meciul etapei * 70 de spectatori * Tainele lui Moculescu * Proștii lui Cojocaru și binoclul

SCM U Craiova – Dinamo București NEREGULAMENTAR 1 – 3 (22-25, 17-25, 25-17, 23-25)
Spectatori: 100-150, limite date de 2 surse diferite, deși ambele tot pe situl dataproject.com scriu! 😊 Pe înregistrarea video nu se văd mai mult de 70 😄

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Ambele echipe au venit după meciurile din cupele europene, acolo unde merită menționat că SCMU făcu un incredibil set 5 de scor 30-28! (30 pentru gazdele sârbești). Azi, deși fuse un meci aproape de echilibru la toate capitolele, nu se ajunse la 5 seturi. Micile diferențe au contat. Dinamo a început cu un atac mai eficient, iar în setul 2 a profitat de greșelile neforțate ale craiovenilor. În setul 3 profitul a fost invers, iar craiovenii au avut și un atac mai limpede. În setul 4 dinamoviștii au revenit cu un atac mai puternic.
Numărul de greșeli neforțate a fost mare: 29-27.
Este greu de priceput ce stil are marele antrenor Moculescu (Dinamo). Coordonatorul lui pur și simplu l-a ignorat pe omul de puncte, opusul Hazelden, care a primit doar 14 pase în 3 seturi! Deși el a jucat foarte bine (50% eficiența atacului, 4 blocaje, fără atacuri cedate), Moculescu l-a înlocuit în setul 4 cu Luiz Felix, care a jucat clar mai slab, dar a primit 10 pase într-un set 😄 Ciudată aritmetică.
În acest meci s-au confruntat prima dată în campionat frații Ćuk: Božidar (extremă Dinamo) și Gojko (central SCMU).

Cel mai bun jucător: Răzvan Mihalcea (#5 central Dinamo), 8p, 62%
Cel mai bun de la SCMU: Juan Ignatio Finoli (#10 coordonator)
Cel mai bun marcator, cel mai eficient atac: Rareș Bălean (#7 extremă Dinamo), 19p, 53%, eficiență după DataVolley. În realitate, Bălean a cedat 6 atacuri, adică eficiența reală e pe la 36%
Cea mai bună recepție: Sergio Diaconescu (#5 libero SCMU), care-și consolidează nivelul înalt la care joacă.
Cel mai slab jucător: Milan Krstić (#20 opus SCMU)

Incredibilii Proști ai lui Universitalu Cojocaru ne-au făcut praf experiența video prin idioții de la Genius Sports. Am remarcat suprafața de joc nouă din Polivalenta craioveană, dar mai mult n-am putut vedea. Ne-am benoclat cu binoclul și tot n-am înțeles din meci decât niște pixeli albaștri. Dacă vă puteți imagina (și dacă nu, vedeți înregistrarea!), terenul de joc a ocupat doar a 50a parte din ecran! 😄 Sau, cum să vă zic, bă Proștilor din Consiliul Proștilor? 2% din ecran! Atât de proști sunteți! Și nu-i prima dată. Camera aia e prost reglată de la începutul campionatului. După 7 etape nu s-a găsit nimeni căruia să nu-i convină rahatul împuțit. Le-a plăcut tuturor împuțiciunea aia, inclusiv clubului craiovean, care trebuia să fie primul interesat de calitatea transmisiei. Dar ceva pute foarte rău și în clubul lui Pește, dacă la un meci atât de important se înfățișează 70 de spectatori…