# **DIVA (M+F) |** RESTANȚE NEREGULAMENTARE * MECI DE VIS LA MEDGIDIA * FC…

# **DIVA (M+F) |** RESTANȚE NEREGULAMENTARE * MECI DE VIS LA MEDGIDIA * FC ARGEȘ CÂȘTIGĂ UN SET LA GALAȚI * **NNEKA** 90%!

**Rapid – Dinamo, NEREGULAMENTAR 0 – 3 (17-25, 15-25, 16-25)
**Spectatori: 100

O întâlnire a polilor clasamentului, din care a rezultat o dominare clară a dinamovistelor.

*Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac:* **Nneka** **Onyejekwe** ( #18 centrală Dinamo), 16 pct, 90%!
*Cea mai bună de la Rapid:* **Irina Radu** ( #12 extremă)

**CSU Belor Galați – FC Argeș, NEREGULAMENTAR 3 – 1 (25-21, 21-25, 25-23, 25-21)**

Se bucură piteștencele de setul câștigat în deplasare și de meciul destul de spornic făcut, dar scorul nu e tocmai o surpriză având în vedere haosul imprimat echipei gălățene de **Prințul Paul cel Fudul** la acest început de an. Și, dacă ar fi ținut la tăvăleală, oaspetele mai câștigau și setul 3.
**Vasile Bosi**, încarcă și tu datele statistice imediat după meci, dacă se poate.

**CS Medgidia – CSM Târgoviște, NEREGULAMENTAR 1 – 3 (20-25, 15-25, 25-21, 22-25)
**Spectatori: 350

Ați crede că e o realizare pentru Medgidia că a luat un set de la CSMT. Nu e deloc așa. CSMT a venit cu un **Nešić** debusolat și era o ocazie extraordinară de a-l bate. Numai că misiunea nu a mai părut posibilă după ce am văzut-o pe extrema locală **Martins **accidentată. Cu extrema **Albu** în teren, Medgidia a fost varză și, cu varza **Nešić** de partea cealaltă, s-a încins o miuță de care s-ar fi rușinat și cadetele de la Viitorul Borș. A fost un meci foarte urât, cu milioane de greșeli, de atingeri de fileu, de servicii greșite fără nicio încărcătură tactică. A fost un meci de vis, adică voleibalistele au jucat ca prin somn. Vedeți înregistrarea.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac:* **Diana Ariton** ( #1 centrală Medgidia), 10 pct, 62%.
*Cea mai bună de la CSMT:* **Sabrina Müller **( #4 centrală)
*Cea mai bună marcatoare:* **Yusleyni Herrera** ( #1 extremă CSMT), 21 pct, 51%
*Cea mai slabă jucătoare:* **Elena Albu **( #9 extremă Medgidia)

Iar la microfonul sălii era un prost care tot zicea de „timp de odihnă“…
—–

**(M) Gloria Buzău – Arcada Galați, NEREGULAMENTAR 0 – 3 (14-25, 20-25, 21-25)
**Spectatori: 200

Buzoienii au făcut mai multe greșeli neforțate și au avut un blocaj ineficient. Dacă mișcau mai bine la aceste aspecte, ar fi avut o șansă să câștige măcar un set.

*Cel mai bun jucător:* **Hernan Guillermo** ( #1 coordonator Arcada)
*Cel mai bun de la Gloria:* **Liaschynskas Stasis** ( #18 central)
*Cel mai bun marcator:* **Niels Klapwijk **( #13 opus Arcada), 18 pct, 44%.
*Cel mai eficient atac:* **Tudorel Farcaș **( #16 extremă Gloria), 7 pct, 58%
*Cel mai slab jucător:* **Alexander Szot Marczewski** ( #12 opus Gloria)