Florin Grapă (antrenor Știința Bc), după meciul Alba Blaj – Știința 3–0, pentru Volei…

Florin Grapă (antrenor Știința Bc), după meciul Alba Blaj – Știința 3–0, pentru Volei România:

În setul 3 au fost trei greșeli de arbitraj, din care ultima a fost flagrantă. Toate 3 au fost împotriva echipei mele. Prima a fost la 15-14 pentru mine, serviciul lui Lupa în colț în zona 1 în teren, care a fost dat aut. A 2a minge (nu mai știu la ce scor), cînd arbitrul a inventat atac din zona 4 a Blajului și a dat blocaut, deși a fost mult deasupra blocajului. Și tușierii lor au arătat aut. Iar a 3a greșeală, cea mai flagrantă [la ultima minge a meciului], a fost un blocaj din linia a 2a, dar nici poveste de așa ceva.
Setul am avut șansa să-l cîștig. Setul 3 l-am gestionat de la cap la coadă noi. Nu l-am cîștigat, am greșit și eu.

SR: Nu există explicație pentru 5 mingi de set ratate.

FG: Este greșeala antrenorului, clar. Jucătoarele mele au jucat perfect. Eu am greșit cum le-am dirijat. Am fost neinspirat. Ele joacă ce le spun eu. Tot eu i-am spus lui Rogojinaru să servească în fileu. Ea n-a vrut, da’ i-am zis „Așa le ținem cu inima-n gît“. Tot ce s-a întîmplat de la 24-20 este greșeală de antrenor. Dacă cîștigam 25-20 era prea sec. Dar asta nu scuză cele 3 greșeli de arbitraj. Eu la meciul ăsta aș fi pus o brigadă mai experimentată. Ăsta nu era meci de Buciu și de Lazăr. Nu că ei n-ar putea să arbitreze, dar au fost două dintre cele mai bune echipe din campionat.