JOCURILE OLIMPICE 2020-2021 FINALA (M) | Ultima zi cu două victorii neașteptate! * FRA, surprinzătoarea campioană olimpică * Mihailov cel mai bun jucător al finalei * Norvegienii câștigă aurul la volei pe nisip

JOCURILE OLIMPICE 2020-2021 FINALA | Ultima zi cu două victorii neașteptate! * FRA, surprinzătoarea campioană olimpică * Ngapeth, cel mai bun jucător al finalei

(M) Franța – ROC (Rusia) 3 – 2 (25-23, 25-17, 21-25, 21-25, 15-12) (107-102)
Spectatori: ?
Durata: 2h15

Franța a început cu extrema Ngapeth în formă de zile mari. În primele 2 seturi, acesta a marcat 8p și, respectiv, 9p. Deși ne-a oferit și în continuare destule faze spectaculoase, cum numai el știe să facă, eficiența lui și a echipei s-a mai fâsâit (mai bine zis, a fost controlată mai bine de ruși), ceea ce le-a permis rușilor să revină și să administreze mai bine finalurile de seturi 3 și 4. Opusul Mihailov (#17 ROC) și extrema Kliuka (#18 ROC) au marcat destul cât să-și ducă echipa în setul 5.
Setul 5 a început rău pentru FRA (0-3) și atunci am zis că le ajunge francezilor că au prins finala, iar RUS are destulă experiență pentru a mai câștiga aurul o dată. Dar curând FRA a echilibrat scorul (6-6) și punctele câștigate pe serviciul rusesc le-au adus francezilor o victorie nesperată și surprinzătoare.
FRA a avut serviciul mai bun. Scorul așilor: 9-1.

Cel mai bun jucător: Maksim Mihailov (#17 opus ROC), 21p, 38%
Cel mai bun de la FRA și cel mai bun marcator și cel mai eficient atac: Earvin Ngapeth (#9 extremă), 26p, 40% (Atenție, statistica japonezilor are un calcul diferit față de al proștilor de la DataVolley. Nu se calculează raportul atacurilor reușite la numărul total de atacuri, ci, în plus, din numărul atacurilor reușite se scad atacurile cu punct pierdut, ceea ce mi se pare mai aproape de realitate.)
Cea mai bună recepție: Egor Kliuka (#18 extremă ROC)

FRA, prin această generație de jucători extraordinari, a mai încercat să facă performanțe bune în ultimii ani, dar a prins 2 medalii de aur doar în Liga Mondială. Cu această performanță, FRA a urcat pe locul 4 în ierarhia mondială, începând competiția de pe locul 9.