NU AȘ Cupa României : Penicilina – Medicina Tîrgu Mș: 2 – 3 (22-25,…

NU AȘA…

Cupa României : Penicilina – Medicina Tîrgu Mș: 2 – 3 (22-25, 25-17, 14-25, 25-23, 9-15)

Spectatori: cca 180

Primul set a fost cel mai frumos, aș zice. Echilibrat, cu eforturi din ambele tabere. S-a nimerit să-l ia Medicina. Și al 2lea set a fost destul de frumos, mai ales că l-a cîștigat Penicilina, care a avut momente de joc foarte bun. Zicea lumea: „uite ce frumos a fost pasul 2” (recte, pasele Mihaelei Stîngă, care parcă a sărit recent la alt nivel de joc). Din păcate, setul 3 a fost foarte rău. De la 4-1, Roxana Iancu (nr 7, Medicina) începe o serie de servicii foarte bune. Fetele noastre cad psihic, iar seria Roxanei ajunge la vreo 10 servicii la rînd. „Lumea” pomenește de meciul de la Piatra, unde una dintre rezervele noastre cînd a intrat pe teren era deja lividă (nu spui cine). Se pare că problema psihologică încă are ecouri în echipă din campionatul trecut. Asta combinată cu preluarea care azi a mers rău.
În setul 4 deja Dan Gavril a trecut pe regim de meci de testare. O fi bună testarea echipei, dar nu dă bine pentru public. Echipa s-a descurcat, totuși, cîștigînd setul. În setul 5 însă, Medicina a redevenit serioasă și l-a cîștigat fără dubiu.

Greu de remarcat pe cineva la așa carusel de schimbări (de nici jucătoarele nu mai știau care urmează la serviciu). Katarina Jovanović, încet încet, se impune ca un motor principal al echipei.

Scorul arată nivelul de seriozitate cu care tratează Penicilina această competiție. Sigur, vremurile cînd echipa noastră ar putea avea pretenții la vreo (semi)finală nu-s aproape, dar se putea scoate un rezultat mai bun. Cred că nu-și imaginează nimeni că Penicilina se mai poate califica în sferturi. Returul este programat peste 2 săptămîni, exact după meciul acelorași 2 echipe din etapa 9 (tot la Tîrgu Mș).

Voleibalistele noastre au inaugurat echipamentul nou, de aceea au apărut unele cu numere schimbate. Desigur că nimeni din tot clubul nu a binevoit să ne informeze.

Din ziua de azi, cred că rămînem cu imaginea extraordinarului curcubeu de la ora 16.