FOTE 2022 Volei (F) Ziua 3 | Încă o înfrângere confirmă forma slabă a fetelor lui Macariena * Türkiye?

Turcia – România 3 – 0 (28-26, 25-20, 25-12)

RO a condus în primul set cu 22-16 și nu a fost în stare să-l închidă. TUR a făcut 5-6 pct la rând și a egalat la 23-23. După un set 2 mediocru, ale noastre au cedat rușinos setul 3, arătându-ne că locul 6 la CM Sub-18 a fost un accident al plandemiei.

Dacă organizatorii împiedicați au reușit să încarce fișele statistice, putem vedea și cine a jucat ce. Eficiența atacului nostru a fost slabă:

– 24% cu POL (Germana Partnoi s-a făcut praf în Germania. A făcut cea mai slabă eficiență dintre toate jucătoarele meciului: 13%! Și eu după 2 beri făceam mai mult.)
– 56%, dar cu slaba BUL
– 32% cu TUR (cea mai slabă eficiență: Tara Cristea)

În meciul de azi, cea mai slabă jucătoare a fost chiar coordonatoarea lui Limbosu, Axinte.

Fișele statistice au coloana „Vote”, care e ca un fel de notă acordată jucătorului, 7 fiind un fel de „excelent”, iar sub 5,5 e jale.

Iată ce punctaje au adunat jucătoarele noastre în 3 meciuri:

1. Andra Badiu (centrală) 18,6 (bine)
  2. Tara Cristea (centrală) 18,2 (bine) (nu are „Vote” la meciurile 1 și 3, am pus ochiometric…)
  3. Iarina Axinte (coordonatoare) 17,8 (binișor)
  4. Teodora Iancu (extremă) 17,7 (binișor)
  5. Ștefania Cheluță (opusă) 17,4 (slab)
  6. Gabriela Dumitru (extremă) 17,3 (slab)

Căpitanca Lidia Partnoi s-a făcut de baftă în primul meci, în meciul 2 n-a mai fost folosită, iar în meciul 3 a intrat în teren sporadic. Hal de pregătire de rezervă germană.

Iancu și Cheluță sunt, deocamdată cele mai bune marcatoare (câte 24p) și îi lăsăm pe alții să facă și alte statistici.