# **pseudoCUPARO (F) Semifinale |** SCHIMBĂRI DE ARBITRI **Știința Bacău – CSM Târgoviște 2…

# **pseudoCUPARO (F) Semifinale |** SCHIMBĂRI DE ARBITRI

**Știința Bacău – CSM Târgoviște 2 – 3 (25-14, 22-25, 18-25, 27-25, 4-15)
**Spectatori: 0

Prima semifinală a fost foarte palpitantă și i-a ținut cu sufletul la gură pe cei 0 spectatori.
În primul set, CSMT pornit cu greu, astfel încât băcăuancele s-au distanțat rapid la 6-0 și 12-1. De acolo setul a fost pierdut de CSMT cu tot efortul extremei **Herrera **(CSMT), care a marcat 6 pct. În setul 2, coordonatoarea **Kapelovies **(Știința) a jucat total diferit și jocul băcăuancelor a scăzut în eficiență, spre folosul CSMT, care nu a jucat cine știe ce.

Știința a început setul 3 cu cealaltă coordonatoare, **Ciocian**. Scorul a mers echilibrat până la 14-14, din care moment CSMT a jucat din ce în ce mai bine și extrema/opusa **Buterez**, dacă n-a făcut multe pct, a reușit mereu să le pună pe adversare în *out-of-system*, lucru pentru care **Ciocian** a părut că nu era pregătită. Setul 4 a fost cel mai palpitant și neobișnuit, a fost aproape în totalitate *sideout*. Băcăuancele au revenit în luptă cu o **Kapelovies **renovată și cu extrema **Rogojinaru**, care a avut eficiență 100%! 2 atacuri, 2 pct! La 20-20, CSMT reușește un *breakpoint* și termină setul cu un *sideout* și cu al 2lea *breakpoint*.

În setul 5, echipa băcăuană a cedat fizic și, așa cum arată scorul, a făcut câte un pct la fiecare 3 ale adversarelor.

*Cea mai bună jucătoare*: **Tina Grudina** ( #4 centrală Știința), 16 pct, 44%
*Cea mai bună de la CSMT*: **Diana Calotă** ( #9 coordonatoare)
*Cea mai bună marcatoare*: **Yusleyni Herrera** ( #1 extremă CSMT): 20 pct, 40%
*Cei mai mulți ași*: **Tanja Sredić **( #11 centrală CSMT), 6

Organizatorii din Focșani sunt și ei din ăia care lasă soarele în teren.

Secundul **Meșca **s-a prezentat la meci și mai gras după Paști și după restricții și nu a putut sta în picioare pentru setul al 2lea. A făcut schimb cu principalul **Lucică Mondialu**, dar nici așa n-a putut sta în picioare, ci a arbitrat așezat. Ei, dar și **Lucică Mondialu** a avut sărbători și a venit și el mai îngrășat. Așa că la setul 3 a schimbat iar locurile cu **Meșca**, iar asta s-a tot petrecut după fiecare set. În setul 5 s-au schimbat la 8 😉

**CSM Târgoviște se califică în finală**, iar Știința va juca pentru medalia de bronz.