A1F 2018 F1E8, rezultate * Paranormalul

Dinamo – Penicilina 3 – 0 (25-14, 25-18, 25-17)
O înfrîngere neașteptat de dură pentru Penicilina de la vecina de clasament. Dinamovistele au avut o ocazie să facă recorduri de eficiență, ba chiar este prima lor victorie de 3–0 din acest campionat. Adelina Budăi Ungureanu (17 pct) și veterana Alida Marcovici (15) au fost cele mai bune de la Dinamo, în timp ce Alina Gagea, cea mai eficientă atacantă a Penicilinei, a făcut abia 7 pct în 2 seturi și jumătate.
Dinamo a sărit pe locul 6.

CSM București – UNTT Data CN 3 – 0 (25-17, 25-16, 25-20)
Meciul dintre extremele clasamentului (fruntașa și codașa) nu are mai nimic de povestit. Poate doar decizia lui Pașa Akbaşa cel Fudul de a folosi toate jucătoarele și de a rămîne în teren în seturile 2-3 cu garnitura a 2a. Așa a făcut și Alexia Căruțașu 7 pct, cea care la 15 ani joacă mai bine decît „experimentatele“ de la Penicilina.

Alba Blaj – Știința Bc 3 – 0 (25-14, 25-20, 27-25)
Din primul set s-a văzut că apărarea Științei a fost cam varză, dar recepția Albei a fost catastrofală. Problema adevărată și gravă a băcăoancele a fost nu au avut cine să facă puncte. Acestea au înțeles în setul 2 că au în față o echipă șubredă și au arătat mai multă energie în atac. Abia în setul 3 au făcut ce trebuia să facă de la început. Cît pe ce să se împlinească pronosticul meu (3-1), cînd a lovit… paranormalul! De la 20-24 Bacăul a ratat incredibil 5 mingi de set!
Mariana Aquino (#4 centrală) a fost cea mai bună de la Blaj, iar de la Bacău s-a remarcat Georgiana Faleș (#12 centrală).

CSM Tîrgoviște – CSM Lugoj 3 – 0 (25-19, 25-17, 25-20)
Încet încet CSMT a învățat să se concentreze mai bine și să nu mai cedeze ușor un set pe meci. Fetele din cele 2 echipe au tras cîte-o dușcă înainte de partidă, altfel nu se explică paranormalul că mai mult de 20 de puncte pe set au fost greșeli neforțate. Sau poate au tras o dușcă înainte de setul 3, pentru că acolo toate punctele au fost greșeli neforțate!
(Sau poate a tras o dușcă statisticia-nul, pentru că nu apare nimic în fișă pentru setul 3 😉 )
În acest meci a debutat în Div A1F și Georgiana Popa (#8 centrală CSML), care este mai mică decît Căruțașu.

Medicina TM – Agroland 1 – 3 (25-19, 8-25, 18-25, 22-25)
Agroland a arătat cine e stăpînul și a trimis-o pe Medicina în acea zonă a clasamentului în care nu se poate spune că s-ar juca volei. Doar Roxana Iancu (#7 centrală, 64% eficiență, 15 pct, 4 din blocaj) a jucat serios în această echipă, care tremură acum din toate încheieturile. Ba chiar a fost cea mai bună jucătoare a partidei. De la Agroland, Roxana Bacșiș își face treaba de opusă din ce în ce mai bine (20 pct, 47% eficiență), dar și Andreea Petra și-a făcut rația de ași (4). Și făcea ea mai multe puncte, dacă nu i se dădeau doar 7 mingi să atace tot meciul. Se vede treaba că Prințul Paul cel Fudul a rămas în urmă cu noile tendințe din volei, potrivit cărora centralii au un rol tot mai mare în atac.